ایران من

حکایت دوم

برای خرید به یکی از سوپرها رفتیم . آقای فروشنده کالباسی با مارکی گذاشت که اسمش رو در محل زندگی خودمون نشنیده بودیم . بنابراین راجع به کیفیتش  پرسیدیم . ایشون در حواب گفتند : صاحب کارخونه این کالباس اینقدر رو آذربایجان تعصب داره که فقط به استانها و کشور آذربایجان محصولاتش رو می فروشه و به بقیه نقاط ایران محصول نمیده و به این علت شما این مارک رو نمی شناسید .

حکایت سوم

به سمت قلعه بابک در حرکتیم . هر بار که احساس کردیم به قلعه رسیدیم , باز می بینیم کوه دیگه ای رو در پیش داریم . خیلی خسته ایم و داریم به هم می گیم عجب کاری کردیم که اومدیم اینجا . در همین لحظه یکی که غرغر های ما رو شنیده میگه : شما اصلا می دونید بابک کیه که اومدید اینجا . ما می گیم اومدیم اینجا که ببینیم کیه و اگه شما اطلاعاتی دارید به ما هم بگید .

ایشون می گن : این قلعه نماد اینه که آذربایجان هیچ وقت زیر سلطه ایران ! نبوده و همیشه کشوری مستقل بوده و بعد از حمله اعراب بابک جنگهای پارتیزانی راه می اندازه و این قلعه رو می سازه تا از رسیدن اعراب به آذربایجان جلوگیری کنه ولی در حال حاضر دارند این شایعه رو رواج می دن که بابک می خواسته از ورود اسلام جلوگیری کنه و شما ببینید مسیری که اومدید بالا چقدر بده , فلان وزارت در تمام نقاط اینجا میکروفون و دوربین کار گذاشته و شما روز تولد بابک که بیایید اینجا می بینید فلان نیرو نمی ذاره که برید بالا و فلان اپوزیسیون در خارج از کشور ...

نمی دونم چی میشه که یهو بحث سیاسی میشه و تلاش ما برای اینکه بگیم ما همه عضو یک کشوریم  و دلایل تاریخی برای جدا نبودن این قسمت از خاک از سرزمین ایران با گفتن این جمله توسط آن دوست عزیز  که تاریخ تموم شده ! , بی نتیجه می مونه و من واقعا نمی فهمم که تاریخ چطور در یک زمان با ارزش میشه و در یک زمان ارزشش رو از دست میده مگر اینکه دست تاریخ سازان در کار باشه .  ولی چیزی که توی ذهنمه ولی راجع بهش حرفی نمی زنم اینه که بابک یک اسم اصیل ایرانیه .

حکایت چهارم

با متصدی موزه آذربایجان در مورد تاریخ آذربایجان صحبت می کنیم . بعد از توضیحاتی که راجع به تاریخ این منطقه از خاک کشورمون و جدایی مناطقی از این مرز و بوم در جریان عهد نامه های ننگین گلستان می دهند , تاکید می کنند که آذربایجان همیشه قسمتی از خاک ایران بوده و اپوزیسیون های خارج از کشور با کمکهای مالی به برخی از  دانشجویان و به گفته ایشان دانشجویان تنبل می خواهند با تاریخ سازی و وعده های بی اساس جنگهای داخلی راه بیاندازند  و تکه ای دیگر از خاک کشورمان را اشغال کنند .

---------------------------------------------------------------------------------------------

تاریخ نویسان می گویند : پیش از آمدن اقوام آریایی به ایران اقوام دیگری بطور پراکنده و با جمعیتی کم در منطقه آذربایجان کنونی و حاشیه‌های آن زندگی می‌کردند که از آن میان می‌توان به هوریان، اورارتوها، ماننایی‌ها و کاسی‌ها اشاره کرد. البته طبقه حاکم کاسی‌ها هم آریائیانی بودند که زودتر به منطقه وارد شده بودند. با آمدن اقوام آریایی به فلات ایران، اقوام بومی با ایشان آمیخته شدند و در یک اتحاد، پادشاهی ماد را به وجود آوردند. که تأثیر عمیقی بر تاریخ منطقه آسیای غربی گذاشت که مهم‌ترین آن نابود کردن آشوریها و حذف آنها از صفحه تاریخ بود و نام گذاری این مرز و بوم به نام قوم ماد به خاطر تاثیر عمیقی بوده است که مادها بر فرهنگ این منطقه گذاشته اند .

ماد از دو بخش ماد کوچک و ماد بزرگ تشکیل می‌شد. که ماد کوچک آذربایجان امروزی است و ماد بزرگ شامل همدان، تهران، کرمانشاه و اصفهان می‌شود. پایتخت ماد هگمتانه (همدان امروزی) بود که تلفظ آن به یونانی اکباتان نامیده می‌شد. مادها نخست دولت متمرکز و مقتدر را در فلات ایران پایه گذاری کردند و در داخل و خارج فلات ایران آغاز به گسترش قلمروی خویش کردند . (ویکی پدیا)

در مورد زبان ترکی : دکتر محمد جواد مشکور درباره آمدن قبایل ترک به آذربایجان درِ کتاب (نظری به تاریخ آذربایجان، ج ۱، تهران ۱۳۳۹، ص ۱۵۲) مینویسد: حوادث متناوب یکی بعد از دیگری آذربایجان را آماج تهاجمات پیاپی قرار داد. بعد از سلجوقیان ، دورِ سلسله جنبانی ترکان آتابای یا اتابکان آغاز و با نفوذ این اقوام و گسترش زبان ترکی، سیطرهٔ زبان آذری، محدود و رفته رفته رو به کاهش نهاد.

در زمان سلجوقیان ترک‌های بیشتری به آذربایجان روی آورده‌اند. با ادامه تسلط ترکان در دوران اتابکان باز هم عده ترک‌ها در آن سرزمین فزونی یافت و مآلاً زبان ترکی رونق بیشتری گرفت. حکومت ترکمانان آق قویونلو و قراقویونلو و اسکان آن‌ها در آذربایجان بیش از پیش موجب رونق ترکی و تضعیف زبان «آذری» شد. جنگ‌ها و عصیان‌هایی که در فاصلهٔ برافتادن و برخاستن صفویان، پیش آمد سربازان ترک بیشتری را به آذربایجان سرازیر کرد. وجود قزلباش‌های ترک نیز مزید بر علت شد و زبان ترکی را در آن سرزمین رونق بخشید . (ویکی پدیا)

و اما بابک : بابک خرم دین بزرگ مرد اصیل ایرانی، شیر مردی که 22 سال در برابر تجاوز ننگین اعراب به خاک میهن، مردانه مقاومت و ایستادگی کرد و در نهایت با خدعه و نیرنگ از پا در آمد. او راه ابومسلم را پیمود و اندیشه های مزدک را در سر داشت، بابک ادامه دهنده قیام خرمدینان اصفهان بود که در سر سودای عظمت دوباره ایران را داشت، با کشته شدن او پیروانش در سراسر ایران به مبارزه با سلطه اعراب می جنگدند.(منبع)

واقعه عهد نامه گلستان برکسی پوشیده نیست همچنین وراى اشغالگریهای پادشاهان گذشته روسیه به ویژه پتر کبیر , آرمانهاى دیرین بلندپروازانه آنها جهت تضعیف هرچه بیشتر ایران جهت تجزیه آن و دستیابى هرچه سریع تر به آبهاى گرم خلیج فارس به عنوان هدفى استراتژیک براى روسیه به شمار مى آمد. ولى آنچه هم اکنون و با تأسف شاهد آن هستیم، این است که تحرکات مشکوک فعلى با پشتیبانى دشمنان ایران و ایرانى همراه است. دشمنان ایران با تحریف این واقعه تاریخى و با سوءاستفاده از آن مى کوشند، به این نکته دامن بزنند که به گمان آنان مردم دوسوى ارس که به موجب قرارداد گلستان از هم جدا شده اند، باید ضمن اتحادى موهوم، هویتى جدا از مام میهن یعنى ایران به دست آورند.(منبع)

زنده یاد احمد کسروی که خود آذر بایگانی است به کسانی که در دامان ایران گران تر از جان می زیند ولی به دور از توجه به واقعیات تاریخی خود سنگ فرهنگهای مهاجم را به سینه می زنند می گویند : شما حکم عروسک خیمه شب بازی را دارید که با انگشتان دیگری به حرکت و رقص در می آیید . (منبع)

پ . ن ١: نوشته های فوق برای توهین به کسی نوشته نشده است .

پ .ن ٢ : نابرابری وجود دارد . اما دریغ است ایران که ویران شود .

 

 

/ 14 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهـــــــــران

سلام دوست خوبم در مدتی که از وبلاگت دیدن کردم مطمئنم وقتم رو تلف نکردم اما اگر وقت اضافی داشتی خواستی تلف کنی به من سر بزن! مهران "کهنه درخت"

شهرزاد

سلام مهدخت جان...مطالبت که حالبه و خیلی زیبا می نویسی...چند روزی هست که سفرنامه مالزیت رو خوندم و بقیه مطالبت رو....در مورد تبریز و تبریزیها من هم خاطره اینچنینی زیاد دارم...واقعا از یادآوریشون متاسف شدم...چقدر خوبه که بفهمیم ایرانی بودن فرا تر از نژاد و دین و مکانه..مهم اینه که ایرانی هستیم و هوای همو داریم!

مجید

با سلام از این قضیه خیلی ناراحت شدم به نظر باید این تفرقه ها جای خودش را به دوستی بده البته همه باید جلوی این تفرقه را بگیریم و مثلا در مورد جوک ها هم خیلی به قومیت ها اشاره نکنیم

رضا

حالا باز خدا شکر کن که محترمانه بهتون گفته نمی تونم فارسی آدرس بدم و الا مطمئن باش آدرس اشتباهی بهت میداد.اونایی که تبریزی ها رو میشناسن سعی می کنن گذرشون از اون ورها نیفته.

شنه

سلام من یه تبریزی هستم که خوشبختانه ایران زندگی نمی‌‌کنم. متاسفانه سیستمی‌ که ما اونجا داریم نژاد پرستی‌ رو توی مغز ما جا می‌‌ده. ما توی کانادا فرهنگها و اقوام متنوی می‌‌بینیم که همه با آرامش و احترام به همدیگر زندگی می‌‌کنند. کسی‌ فرهنگ و زبان دیگری را مسخره نمی‌‌کنه. ولی‌ توی ایران؟ خوب نتیجش می‌‌شه همین برخوردها. برخی‌ از برادران فارس زبان حتا صحبت کردن افراد به زبان مادری رو نوعی بی‌ احترامی می‌‌دونند (مثلا ۲۰۰ ترک بین خودشون باید فارسی‌ حرف بزنند، تا یه فارس زبان بدونه بحث چیهٔ ولی‌ کسی‌ نیست به این برادر بگه شما هم بهتره به خاطره احترام به این ۲۰۰ نفر یه خرده ترکی‌ یاد بگیرید) . توی کشور‌های جهان سوم این مشکل وجود داره. توی خیلی‌ از کشورها به جای یک زبان رسمی‌ چند زبان رسمی‌ وجود داره، ولی‌ توی ایران فقط یک زبان! اصولا کشورهایی مثل ایران که اقوام به هم احترام نمی‌‌گزارند، جدا شدنه، تا هرکس بتونه بدونه اینکه مسخره بشه به فکره پیشرفت مللته خودش باشه برایه شما هم آرزوی موففقییت دارم

hadi

یاشاسین آذربایجان آقا اگه شما ترکها رو از خودتون می دونین اگه واقعا ایرانی هستین وغیر ایرانی دارین و به خودتون می بالین پس چرا به ترکها جوک و هر حرفی که دوست دارین میزنین این غیرت نیست این بی غیرتی هستش فقط غیرت تورک هست که به هیچ کس توهین نمی کند ضمنا هرکس هم از تبریز گله مند هست ما از کل فارسی زبانان گلمندیم.

یورد

بیزیم مسلکده بیزیم یولدا بوتون اینسانلار بیر دلر و هچ اینسان باشکاسنان قاباغدیر ....................ترجمه.................... در مرام ما در را ما همه انسانها برابرند وهیچ انسانی از دیگری برتر نیست ............................................ باسلام خدمت همه کاربران و ادمین محترم وب دوستان بهتر است بدانید که در هر قوم و ایلی وجود دارد انسانهای نا آگاه اما بهتر است بدانید که ما خانواده ای 5 نفری از اهالی تبریز هستیم در خانواده ما 3 نفر اصلا فارسی نمی فهمن. نمی دانم برای چه این مطلب را نوشتید ولی می دانم که من خود بارها در شهرهای شما سرگردم شده ام عادل خان گفتی وقتی در میان 3 ترک زبان قرارا گرفتی و چون به زبان خود حرف نزدی اذیت شدی آری درکت می کنم راست می گوی واقعا اذیت شدی چون من خود نیز الان 20 سال است در مدرسهای در یک شهر کاملا ترک به نام تبریز درس می خوانم و مجبورم می کنند فارسی بخوانم و بنویسم و اگر غیر از این کنم هزاران مجازات برای من خواهد بود آری حق با شماست که 30 میلیون هم زبان من مدرسه ندارن .

محمد گلی

با درود و دست خوش به دوست نویسنده وبلاگ. من مطالب وبلاگ رو به دقت خوندم واگر مایل باشید من منظراتمو بگم. اولا آزربایجان شهر مقدس ایرانیان باستان بوده و نام آن نیز بر این سخنم حکم تصدیق می گزارد چون استاندار آن نگهبان آتش کده ها و نیایش گاههای دوران باستان بوده و از هجوم یونانیان به خاک ایران جلو گیری کرده است و نام منطقه خود را آترو پادگان( نگهبان آتش ) میگذارد دومن ترکان کسانی بودند که در آسیای صغیر زندگی میکرده اند و در زمان حکومت سلطان محمود غزنوی حاکم ترک زبان خیل عزیم ترکان به ایران مهاجرت کرده و در رشته کوه های آناتولی(ترکیه امروزی)اسکان میگزینند و زبان خود را بر مردم تحمیل میکنند. و این رو متذکر شوم که این عرق ملی یا ناسیونالیستی نیست که یه آدرس ازشون بژرسی و آقا ترکه به زبان ترکی جوابتون بده و این نشانه از درک ژایین و سطحی اینها نسبت به ملیتشونه باسپاس

هادی

آقا سلام اگه خواستی بیای تبریز یه ایمیل به من بزن بیا هر چقدر خواستی خونه ما بمون.میبرمت جاهای باهال.این آقا حتما خجالتی بوده فارسی خوب نتوسته صحبت کنه .گفته شاید مسخرش کنن. فدات