کلام مهر آمیز

برعکس وقتی همسرتان خشمگین است و سیل کلمات درشت را روان می کند اگر بخواهید مهربان و با محبت باشید متقابلا با لحن خشن با او حرف نمی زنید . شما سعی می کنید خود را به جای او بگذارید . اگر اشتباهی مرتکب شده اید به آن اعتراف می کنید و از او می خواهید شما را ببخشد و ... شما به دنبال درک و تفاهم و سازش هستید نه این که ثابت کنید تصور شما از واقعه ای که رخ داده تنها راه منطقی تفسیر آن است . این یعنی عشق بالغانه - عشقی که اگر خواهان زندگی زناشویی رو به رشد هستیم برای ایجاد و ابراز آن تلاش می کنیم .

عشق حساب خطاها را نگه نمی دارد . هیچ کدام از ما کامل نیستیم . وقتی همسرم خطایی کرده و به آن اعتراف کرده و تقاضای بخشش کرده من می توانم انتقام بگیرم و یا ببخشم . اگر راه اول را انتخاب کنم ، خود را در مقام قاضی و او را متهم قرار داده ام . و اگر بخشش را انتخاب کنم می توانم صمیمیت را بازگردانم . بخشش راه عشق است .

اگر می خواهیم روابط صمیمانه داشته باشیم باید آمال و آرزوهای یکدیگر را بشناسیم . اگر می خواهیم یکدیگر را دوست داشته باشیم باید خواستهای یکدیگر را بدانیم .

بخشش نوعی احساس نیست ، بخشش تعهد است . بخشش یکی از مظاهر عشق است . یعنی من دوستت دارم . به تو توجه دارم و می خواهم ببخشمت .  با وجودیکه هنوز احساس رنجش می کنم نمیگذارم این اتفاق بین من و تو جدایی بیافکند . تو به خاطر خطایی که کردی ، خطاکار نیستی .تو همسر منی و ما با هم از این نقطه پیش میرویم .

پی نوشت : بعضی جملات این کتاب اینقدر قشنگه که حیفم میاد براتون ننویسم . بنابراین شایدم خیلی خلاصه نشد .نیشخند

/ 6 نظر / 66 بازدید
زادمهر مهر آفرین ( حسن توکلی رودسری )

درود بر شما بانوی بزرگ ونمونه ایران بزرگ. از بزرگواری شما بی کران سپاسگزارم. کارهای تان براستی ارزشمندند.آفرین...شما از دیدگاه یک رواشناسی ارزشمند احساس و روانکاوی چگونه مهر و دوستی ( عشق ورزی ) به بررسی پیوندهای زن و مرد و مردم به هم می پردازید. ...آفرین بر شما و کارهای همیشه ارزشمند تان.کارهای ارزشمند تان رامی خوانم و بسیار بهره می برم. ...همانگونه که گفتم ( پیش از این در پیامهای پیش ) چون دیدم کارهای بسیار ارزشمندی دارید،گفتم به من هم سر بزنید که شما بزرگواری کردید. ...درود بر شما بانوی بزرگ ایران بزرگ و ایراندوست بزرگ... ...تادیداری دیگه...[دست][دست][دست]

الهه مهردل

راستش از وبلاگ خوبت خوشم میاد.موفق باشی.[گل][شوخی]

زينب

سلام. این قسمت جالب بود. این لحن صحبت کردن واقعا موثره.[گل]