خاطرات زندگی من

این وبلاگ به درج خاطرات برداشتها و عقاید شخصی من از زندگی اختصاص دارد .

تایلند نامه (قسمت سوم)- سیام نیرامیت شو siam niramit show

... ٣ فروردین

Image hosting by IMGBoot.com

 

جلوی در ورودی خانمی با لباس تایلندی (که بیشتر لوکس است تا محلی) ایستاده و به همه خوشامد می گه . کف دستهاشو به هم می چسبونه و مقابل سینش می گیره و کمی سرشو خم می کنه .( این کار که وای wai نامیده میشه برای سلام کردن یا احترام و تشکر بکار می ره  و همه اینقدر این کارو انجام می دن که شما هم مثل اونا می شید ! ) یک گل به سینه خانمها می زنه ، کنارتون می ایسته و یکی دیگه ازتون عکس می گیره . همه اینا برای اینه که وقتی خواستید برگردید ٢٠٠ بات یا ۶٠٠٠ تومان پرداخت کنید و این عکسها که قاب شدند رو بگیرید . ما که نگرفتیم چون هم قابش قشنگ نبود و هم کیفیت عکسهاش فوق العاده پایین بود . در ضمن اونجا خودتون می تونید با این خانمها عکس بگیرید .

این مرکز یک محوطه بزرگه که در فضاهای مختلف سعی کردند فرهنگ مردم تایلند رو نشون بدن . و برای رسیدن به این منظور در میدان اصلی عده ای در حال نواختن هستند .

Image hosting by IMGBoot.com

و فیلهایی برای سواری

Image hosting by IMGBoot.com


قسمتی هم مثل یک برکه درست کردند که سوار قایق میشی . پول نمی گیرن ولی باید! به قایق ران انعام بدی . مثلا ۴٠ - ۵٠ بات (اینطور که خودش می گفت) البته مسیر کوتاهیه و فقط دور یک کلبه می چرخه و وقتی می خوای عکس بگیری برات شاخ می ذاره !

Image hosting by IMGBoot.com

همچنین کلبه هایی درست کردند که توش غذا می پزند

Image hosting by IMGBoot.com

نخ می ریسند و می بافند .

Image hosting by IMGBoot.com

 نقاشی می کنند

Image hosting by IMGBoot.com

محلی برای عبادت بودا

Image hosting by IMGBoot.com

و حتی نماز خانه و محل وضو

Image hosting by IMGBoot.com

من از اینکه اینجا نماز خونه داشته باشه تعجب کرده بودم چون شنیده بودم که مردم جنوب تایلند مسلمون هستند . ولی ظاهرا این مکان برای نشون دادن فرهنگ کل کشور بود (٩٠ درصد مردم بودایی و پس از بوداییان مسلمانان دومین گروه مذهبی بزرگ در تایلند هستند ). آقایی که مسئول این بخش بود با توجه به شکل و شمایل ما فهمید که ما مسلمونیم و با افتخار گفت : من هم مسلمونم و شروع کرد توضیحات . همون موقع یک آقای جوان ایرانی هم با دوربین حرفه ایش مشغول عکس گرفتن از محل بود . آقاهه با ذوق ازش پرسید : شما هم مسلمونی ؟ و این آقا گفتند متاسفانه بله توی شناسنامم اینجوریه . هم خندم گرفته بود از اینکه بنده خدای پرسنده وا رفته بود از این جواب و هم تعجب کرده بودم از جوابِ جواب دهنده .

بعد از چرخیدن در محوطه و دیدن قسمتی از فرهنگ مردم تایلند به محوطه اصلی برگشتیم . جایی که نوازنده ها می نواختند و گروههای رقص در حال هنر نمایی بودند . از بین این رقصها یکی از گروهها که رقص شادتر و پر هیجان تری رو اجرا می کردند از طرف دیگر اعضای گروه مورد توجه بیشتری قرار گرفتند و این از صدای دست و سوت بر و بچه های گروه معلوم بود . با دیدن این رقصها ، دیدن رقص تایلندی رو از برنامه حذف کردیم .

 

Image hosting by IMGBoot.com

رقصنده ها برای کسانی که دوربین بدست بودند بیشتر ادا در می آوردند .

 

Image hosting by IMGBoot.com 

Image hosting by IMGBoot.com

مردم روی نیمکتهایی نشسته بودند و رقصها رو تماشا می کردند درحالیکه فیل ها با مسافراشون در فاصله کمی از جلومون رد می شدند . طوری که با خودت می گفتی دیگه ایندفعه از روی من رد میشه !!

برنامه رقص که تموم شد ، به سالن رفتیم . خیلی بزرگ بود . شماره صندلی هر کس مشخص بود . نشستیم و منتظر شروع برنامه شدیم . سیام نیرامیت شو یک نمایش فوق العاده بود و یکی از جاهایی هست که هر توریستی باید بره . متاسفانه اجازه نداشتیم عکس بگیریم . ولی می تونید عکسهاشو در سایتش ببینید .

این شو شامل ٣ نمایشه . نمایش اول ۴ صحنه داره و درباره پادشاهی و پایتخت قبلی تایلند Ayutthaya و کلا فرهنگ و داد و ستد مردم در گذشته است . و البته طنز و موضوعات عاشقانه هم چاشنی این نمایشه . سن نمایش خیلی بزرگ بود و نکته قابل توجه سرعت عوض شدن دکور برای هر صحنه بود . فکر می کنم زیر دکورها چرخ داشت ولی به قدری با سرعت و هماهنگ این کار انجام می شد که توجهتو جلب نمی کرد . همچنین از سوراخ سمبه های سن گروههای مختلف به این نمایش اضافه می شدن . چشمت باید دنبال نور و صداها باشه تا ببینی از کجا یکی ظاهر میشه . یکی از نکات جالب دیگه حضور فیلها بود . نه روی سن . بلکه یهو از صداها و نور می فهمیدی که فیلها دارند از بین تماشاچیان عبور می کنند . در نمایش دوم که مربوط به بهشت و جهنم و باورهای مردم تای بود هم صحنه های جالبی وجود داشت . فرشته هایی که با سیمها از بالای سن و همچنین از بالای سر مردم به صحنه اضافه می شدند و کلا نمایش در این بخش هوایی بود ! جهنمی ها هم با شکل و شمایلی شبیه عکسهای کلیساهای اصفهان ظاهر شده بودند و در حال عذاب کشیدن بودند . نمایش آخر هم در مورد فستیوال های مردم تای هست . بوداییان بر این باورند که برای رفتن به بهشت باید شایستگیها روی زمین جمع بشند و برای همین منظور اینها فستیوالهایی تشکیل دادند و مراسم مذهبی رو با جشنهای شاد آمیختند که این شایستگی ایجاد بشه . دقیقا همون کاری که ما می کنیم ! یکی از کارهای جالب رودی بود که روی سن درست کرده بودند و رعد و برق و بارانی که فقط در همون رود می ریخت و بعد مردمی که گلهایی که توش شمع روشن بود رو می انداختند توش و از تماشاچی ها هم می خواستند که بیان و این کارو انجام بدن . لازم به ذکره که از توی این رود قایق هم عبور می کرد . خلاصه خیلی قشنگ بود و برای ما که از این چیزها ندیدیم خیلی جالب .

بعد از تموم شدن نمایش رفتیم بیرون و با خانمها و آقایون مذکور عکس انداختیم

 Image hosting by IMGBoot.com

و بعد دوباره مک دونالدز و ایضا یک بستنی قیفی ٧ باتی و دوباره مترو و ایستگاه اسوک و به سمت هتل حرکت کردیم . در اون ساعت شب دیگه از دوره گردها و بوی گند غذاهاشون و شلوغی خبری نبود . فقط دختران تایلندی که به گفته سایتها از جاذبه های کشور به شمار می رن ! در خیابانها پرسه می زدند . درسته که عنان از کف داده بودند و برای یک لقمه نون  فریاد می زدند ولی اونطور که جاری اون خانومه تعریف می کرد نبودند که بیان دست شوهرتو بگیرن و ببرن !!!

ادامه دارد ...

 

  
نویسنده : مهدخت ; ساعت ۱٠:٢۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٦ اردیبهشت ۱۳۸٩