خاطرات زندگی من

این وبلاگ به درج خاطرات برداشتها و عقاید شخصی من از زندگی اختصاص دارد .

فصل دوازدهم - مهر ورزیدن به آنهایی که دوستشان نداریم

آیا امکان این هست که کسی را که از او نفرت دارید دوست بدارید و به او محبت کنید ؟

لوقای طبیب روایتی از زندگی عیسی مسیح نقل می کند : " دشمنانتان را دوست بدارید ، به آنان که از شما نفرت دارند نیکی کنید ، برای آنهایی که نفرینتان می کنند برکت بطلبید ، آنهایی را که با شما بدرفتاری می کنند دعا کنید ... با هر کس همانگونه رفتار کنید که دوست دارید با شما رفتار کنند . این هنر نیست که کسانی را دوست بدارید که دوستتان دارند . حتی گناهکاران نیز آنهایی را که دوستشان دارند دوست دارند . "

اما آیا می توانیم همسری را که به دشمنمان بدل شده دوست بداریم ؟

" بدهید و به شما داده خواهد شد . پیمانه ای لبالب پر به دستتان داده خواهد شد . چرا که هر پیمانه ای که شما برای اندازه گیری استفاده می کنید ، با همان پیمانه برایتان اندازه خواهند گرفت . "  


کلمات درشت ما به یکدیگر باعث رنجش مان می شود و رنجش نیز به خشم می انجامد . رنجشی که در دل نگه داشته میشود باعث نفرت می شود .  وقتی که مخزن عشق خالی است ... ما دیگر هیچ احساس مهر و محبتی نسبت به همسرمان نداریم بلکه فقط پوچی و درد را تجربه می کنیم . در این شرایط دو راه به نظر می رسد - ترک او یا ماندن - که احتمالا هر دوی این راه حلها درد و رنج بسیاری به همراه خواهد داشت . اما راه حل سوی هم وجود دارد . اگر ما یاد بگیریم به زبان اصلی عشق همسرمان صحبت کنیم آن وقت این نیاز عاطفی ما برآورده می شود و می توان احساسات مثبت را از نو زنده کرد . ما نمی توانیم به گذشته برگردیم اما می توانیم آینده را متفاوت بسازیم .

فرضیه ما بر این اساس بنا شده که عشق عمیق ترین نیاز عاطفی ماست پس اگر بتوانیم به زبان اصلی عشق همسرمان صحبت کنیم ، جایی در طی این مسیر مخزن عشق او پر خواهد شد و کم کم متقابلا به ما محبت خواهد کرد . این فرضیه تمام ابتکار عمل را در دست شما می گذارد . البته هیچ تضمینی وجود ندارد که همسر شما به اعمال محبت آمیز شما پاسخ مثبت دهد . تنها می توانیم بگوییم که این احتمال هست که او چنین کند .  

شاید فکر کنید اگر به داشتن احساسی تظاهر کنیم که واقعا نداریم ریاکارانه است ... اما اگر عمل مهر آمیزی انجام بدهید که هدفش سود یا لذت فرد دیگر است ، صرفا یک انتخاب است . شما ادعا ندارید که عملتان از سر احساس و عواطف عمیق است . شما تصمیم می گیرید کاری به نفع او انجام دهید . ما امیدواریم که اینگونه اعمال محبت آمیز تاثیر مثبت بر نگرش و رفتار و طرز برخورد آنها داشته باشد . شاید اینطور نشود اما حداقل ما انتخاب کرده ایم کاری مثبت در حق آنها انجام دهیم .

راه حل: شاید شما نیز در زندگی زناشویی تان نیاز به معجزه دارید . پس به همسرتان بگویید که تصمیم گرفته اید در راه رفع نیازهای او تلاش بیشتری بکنید . پیشنهادات او را بخواهید . این پیشنهادات سر نخی از زبان عشق او به شما خواهد داد . اگر پیشنهادی نداد بر اساس شکایتهای او زبان عشقش را حدس بزنید . به مدت شش ماه به زبان عشق او توجه کنید و در پایان هر ماه نظرو پیشنهادات او را در مورد کارهایتان بپرسید . هر وقت همسرتان گفت که کارتان بهتر شده ، یک هفته صبر کنید و بعد از او درخواست مشخصی بکنید ( درخواست کلی مبهم است ) . این درخواست باید چیزی باشد که واقعا می خواهید برایتان انجام دهد . اگر او تصمیم بگیرد این کار را بکند می فهمید که به نیازتان دارد پاسخ می دهد . اگر توجهی به آن نکرد به مهر ورزیدن به او ادامه دهید . شاید یک ماه بعد پاسخ مثبت بدهد . اگر همسرتان با اجابت درخواستهای شما کم کم صحبت به زبان عشق شما را آغاز  کرد ، احساسات مثبت تان نسبت به او از نو زنده خواهد شد و زندگی زناشویی تان تولد دوباره خواهد یافت .

  
نویسنده : مهدخت ; ساعت ٢:٥٧ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٦ دی ۱۳۸٧
تگ ها : 5 زبان عشق