خاطرات زندگی من

این وبلاگ به درج خاطرات برداشتها و عقاید شخصی من از زندگی اختصاص دارد .

فصل دهم - عشق یک انتخاب است

زمانی که ما آکنده از رنجش , خشم و انزجار از خطاهای گذشته ایم چطور می توانیم با یکدیگر سخن بگوییم ؟ پاسخ این سوال در طبیعت بنیادی ما انسانها نهفته است . ما مخلوقاتی هستیم که از انتخاب برخورداریم . یعنی ما این قابلیت را داریم که تصمیمهای غلط و ضعیف بگیریم , و همه ما این کار را کرده ایم . ما به این انتخابها افتخار نمی کنیم . هر چند شاید در آن لحظه موجه به نظر می آمدند . انتخابهای غلط گذشته به این معنی نیست که ما در آینده نیز به آنها دست بزنیم .

عشق گذشته را پاک نمی کند , اما آینده را متفاوت می سازد . وقتی ما تصمیم می گیریم که به زبان اصلی عشق همسرمان سخن بگوییم و ابراز محبت کنیم , فضای عاطفی ای خلق می کنیم که در آن می توانیم کشمکش ها و خطاهای گذشته را جبران کنیم .


همانطور که در فصول قبل گفتیم وضعیت « عاشقی » در سطح غریزه عمل می کند . حالتی است که به راحتی در چهارچوب عادی روابط زن و مرد اتفاق می افتد . با انتخاب آگاه صورت نمی گیرد و زمان آن کوتاه است . اما این تجربه عاشقی موقتا نیاز عاطفی فرد به عشق و محبت را برآورده می سازد . برای بسیاری از افراد این اولین باری است که تا کنون مخزن عواطفشان پر شده است و این سرمست کننده است . اما به مرور ما به دنیای واقعی باز می گردیم . اگر من و همسرم آموخته باشیم که به زبان عشق یکدیگر سخن بگوییم نیاز ما به عشق همچنان برطرف خواهد شد و وقتی از اوج عاشقی پایین آمدیم این امر را احساس نخواهیم کرد . اما اگر به زبان عشق یکدیگر سخن نگوییم ، مخزن عشقمان به تدریج خالی خواهد شد و ما دیگر محبت یکدیگر را احساس نخواهیم کرد و پس از سالها زندگی احتمالا عاشق شخص دیگری می شویم و این چرخه از نو تکرار می شود .

رفع نیازهای همسرمان قطعا یک انتخاب است . اگر من زبان عشق همسرم را بدانم و به آن زبان صحبت کنم عمیقترین نیازهای عاطفی او برآورده خواهد شد و او از عشق من مطمئن خواهد شد . اگر او نیز همین کار را برای من بکند هر دوی ما زندگی مهیج و رو به رشدی را ادامه خواهیم داد .

بگذارید به پرسشی که در فصل 9 مطرح کردیم باز گردیم : اگر زبان عشق همسرتان به مذاقتان خوش نیامد چه ؟ جواب این است : " فرقی نمی کند "

وقتی طبیعتا از عملی خوشمان نمی آید انجام آن بیشتر مهر و محبت ما را می رساند . مسئله بر سر راحتی نیست . ما درباره عشق حرف می زنیم و کار همراهِ عشق چیزی است که شما برای کس دیگری انجام می دهید نه برای خودتان . ما ادعا نداریم که با این کار احساس شور و هیجان می کنیم . ما فقط به خاطر همسرمان این کار را انجام می دهیم .

عشق یک انتخاب است و هریک از طرفین می تواند از همین امروز این روند را آغاز کند .

 

  
نویسنده : مهدخت ; ساعت ۱٢:٤٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢ دی ۱۳۸٧
تگ ها : 5 زبان عشق