خاطرات زندگی من

این وبلاگ به درج خاطرات برداشتها و عقاید شخصی من از زندگی اختصاص دارد .

پاسخ به یک سوال - عشق خداوند و عشق مادر

آقای مجید گفته بودند : "این تعریف عشق کمی با آنچه تا به حال فکر میکردم متفاوت بود. مگر مادر عاشق فرزندانش نیست و خود را به خاطر آنها فدا نمیکند؟ این را چه  جور میشه توجیه کرد

یا اینکه مگه خدا عاشق ما نیست و لو اینکه خطایی از ما سر میزند باز تحمل میکنه "

باید این توضیح رو بدم که مطالب گفته شده برای همسران یعنی دو فرد بالغ که در یک سطحند بیان می شود .

اما در مورد گفته شما : زبان عشق در کودکان نیز صدق می کند . وقتی بچه ها خیلی کوچکند ما زبان اصلی عشق آنها را نمی دانیم بنابراین برای ابراز عشق از  ۵ زبان عشق استفاده می کنیم . ما با بچه ها بازی می کنیم . برایش هدیه می گیریم . مدام در حال خدمت کردن به اوییم و ... اگر این کارها را نکنیم بچه ها می میرند . این معنای همان عشقی است که شما گفتید "فدا شدن مادر برای فرزندانش"

همینطور که در پستهای قبلی گفتیم عشق یکی از گیج کننده ترین واژه هاست . ممکن است ما از این واژه برای توضیح رفتارمان استفاده کنیم  « این کار را کردم چون دوستش داشتم ». مثلا والدینی که به همه خواسته های فرزندانشان تن در می دهند آن را عشق می نامند اما مشاور خانواده آن را بی مسئولیتی والدین می خواند . 

بچه ها همانطور که رشد می کنند نیاز به آموزش دارند . به نظر شما آموزش یک رفتار غیرانسانی از طرف والدین به فرزندان رفتاری سرشار از عشق است ! به نظر من این یک خیانت است . خیانت به نسل آینده . باید و نبایدهایی والدین می تواند نشان عشق باشد .

------------------------------------------------------------------------------------------------

و اما در مورد عشق خداوند با تذکر این نکته که او در مقام خالقیت و الوهیت قرار دارد . به نظر من این گفته با عشق خداوند نسبت به بنده هایش منافاتی ندارد . اتفاقا عشق واقعی است . خداوند انسان رو موجودی صاحب عقل و اختیار قرار داده تا تصمیم بگیرد و عمل کند . در آیات قرآن به کرات می بینیم که خداوند ما را مجبور به هیچ کاری نمی کند (مثلا : لا اکراه فی الدین ). او به ما فرصت انتخاب میدهد . گرچه راه درست و نادرست را به وضوح برای ما به تصویر میکشد و می گوید که عاقبت کار کافران یا پرهیزکاران چیست ولی شما را درحالیکه گناهی مرتکب نشدید متهم قرار نمیدهد . عاشق خدا بودن یا نبودن اختیاریست .

خدا می خواهد راه سعادت را برای شما بیان کند و شما را به آداب و به اخلاق ستوده آنان که پیش از شما بودند رهبر گردد و بر شما از لطف و کرم ببخشاید و اوست که به احوال خلق داناست و به حقایق امور آگاه است (سوره نساء آیه 26)

 

 

  
نویسنده : مهدخت ; ساعت ۸:٤۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٧ آذر ۱۳۸٧
تگ ها : 5 زبان عشق