خاطرات زندگی من

این وبلاگ به درج خاطرات برداشتها و عقاید شخصی من از زندگی اختصاص دارد .

فصل هفتم - زبان چهارم عشق - خدمت به یکدیگر

منظور از خدمت به یکدیگر انجام کارهایی است که می دانید همسرتان دوست دارد شما انجام بدهید . شما به دنبال کسب خشنودی او از طریق خدمت به او هستید و عشق خود به او را با انجام کارهایی برای او نشان می دهید .اعمالی چون پختن غذا , شستن اتومبیل , عوض کردن پوشک بچه , بردن زباله به بیرون از منزل و ... اگر این کارها با روحیه مثبت انجام شوند مسلما ابراز عشق محسوب می شوند .  

هیچ کس دوست ندارد به اجبار کاری انجام دهد . در واقع عشق همیشه آزادانه اعطا می شود . عشق را نمی شود به زور درخواست کرد . ما می توانیم از یکدیگر درخواستهایی بکنیم اما هرگز نباید آمرانه چیزی را بخواهیم . درخواست کردن به عشق جهت می دهد ولی دستور دادن جریان عشق را بند می آورد .


به این سه نکته توجه کنید : اولا آنچه ما پیش از ازدواج انجام می دهیم دلیل بر کارهایی که پس از ازدواج انجام خواهیم داد نیست . قبل از ازدواج ما در تب و تاب عاشقی هستیم و بعد از ازدواج دوباره به صورت همان آدم پیش از عاشقی در می آییم . اعمال ما تحت تاثیر الگوی والدینمان ، شخصیت خودمان ، تصورمان از عشق ، عواطف ، نیازها و آرزوهایمان قرار دارند . تنها یک چیز در مورد رفتار ما قطعی است : رفتار ما همان رفتاری نخواهد بود که موقع عاشقی از خود نشان می دادیم . ثانیا عشق یک انتخاب است و نمی تواند اجباری باشد . انتقاد و امر و نهی باعث شکاف و دور شدن از یکدیگر می شود . اما با درخواست کردن می توانید او را به سمت ابراز عشق راهنمایی کنید . هر یک از ما هر روز باید تصمیم بگیر به همسرش عشق بورزد یا نورزد . اگر عشق را انتخاب کنیم آنگاه بیان آن به نحوی که همسرمان دوست دارد عشقمان را به لحاظ عاطفی موثر تر خواهد ساخت .

حقیقت سومی هم وجود دارد که تنها یک عاشق بالغ می تواند آن را بشنود . انتقادات همسرم از من درباره رفتارم واضح ترین سر نخ را درباره زبان اصلی عشق او بدست می دهد . افراد بیشترین انتقاد را در آن زمینه می کنند که خودشان عمیق ترین نیاز عاطفی را در آن زمینه دارند . انتقاد آنها ، راه ناقصی است برای طلب عشق . اگر ما این را بفهمیم می تواند به ما کمک کند تا انتقادها را به طرزی سازنده تر در نظر بگیریم .

راه حل : اگر زبان عشق شما و همسرتان خدمت به یکدیگر است ، یک کاغذ بردارید و هر کدام سه یا چهار کاری که اگر همسرتان انجام دهد واقعا احساس می کنید که دوستتان دارد را بنویسید . سپس از همسرتان بخواهید به مدت 2 ماه این کارها را انجام بدهد . بعد از دو ماه شاید بخواهید درخواستهای دیگری به لیستتان اضافه کنید اما معقولانه این است که هر ماه فقط یک درخواست اضافه شود .

توجه کنید که شما مجبور به انجام این کارها نیستید اما اگر می خواهید محبتتان را به همسرتان نشان دهید این چند کار از نظر او این معنی را می دهد .  

  
نویسنده : مهدخت ; ساعت ٥:۳٠ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٦ آذر ۱۳۸٧
تگ ها : 5 زبان عشق