خاطرات زندگی من

این وبلاگ به درج خاطرات برداشتها و عقاید شخصی من از زندگی اختصاص دارد .

یادگیری حرف زدن

بیان افکار و احساسات خود برای بسیاری از ما آسان نیست . بسیاری از افراد در خانه هایی بزرگ شده اند که ابراز افکار و احساساتشان تشویق نشده بلکه محکوم شده است . وقتی آن ها بچه بودند و اسباب بازی می خواستند یک سخنرانی طولانی در مورد وضع مالی بد خانواده تحویل می گرفتند . به این ترتیب کودک در مورد آرزوی خود احساس گناه می کرد و یاد می گرفت خواسته هایش را بیان نکند یا نارضایتی اش را درون خود نگه دارد . بسیاری از ما وقتی به  سنین بزرگسالی می رسیم آموخته ایم که احساساتمان را انکار کنیم . اکنون دیگر تماسی با عواطف خود نداریم .


بسیاری از ما معمولا افکارمان را بیان می کنیم نه احساساتمان . زیرا به قدری در دنیای افکار زندگی کرده ایم که احساستمان را به رسمیت نمی شناسیم .

کسی که تصمیم می گیرد زبان گفتگوی متمرکز را بیاموزد ابتدا باید با احساساتش تماس پیدا کند و به رغم این واقعیت که این بخش زندگیش را انکار کرده  اذعان کند که یک موجود عاطفی است .

راه حل :

اگر لازم است که زبان گفتگوی متمرکز را یاد بگیرید ابتدا به عواطفی که خارج از خانه احساس می کنید توجه کنید . دفترچه یادداشتی بردارید و هر روز سه بار از خودتان بپرسید : ظرف سه ساعت گذشته چه عواطفی را احساس کردم ؟

مثلا : وقتی راننده پشتی چسبیده به سپرم می آمد چه احساسی داشتم ؟ وقتی در پمپ بنزین دستگاه خودکار قطع نشد ؟ وقتی مافوقم گفت باید پروژه را سه روزه تحویل بدهم ؟ و ...

این احساسات را در دفترچه یادداشت کنید . این تمرین را سه بار در روز انجام دهید تا کم کم از طبیعت احساسات و عواطفتان آگاه بشوید . سپس این احساسات و عواطف را با همسرتان در میان بگذارید . ظرف چند هفته احساس راحتی خواهید کرد و سرانجام به راحتی خواهید توانست در مورد احساساتتان نسبت به همسر و بچه ها و رویدادهای داخل خانه صحبت کنید . عواطف به خودی خود نه خوبند و نه بد . آنها پاسخ روانی ما به رویدادهای زندگی اند . ما نهایتا بر مبنای افکار و احساساتمان تصمیم می گیریم و اعمالی انجام می دهیم  . آنچه که ما بیان خویشتن می نامیم در واقع تجلی این روند است .

هیچ یک از ما بی ارتباط با عواطفمان نیستیم اما وقتی نوبت حرف زدن می رسد تحت تاثیر شخصیتمان قرار داریم . در پست بعدی انواع شخصیت را بررسی می کنیم .

  

  
نویسنده : مهدخت ; ساعت ۱:٤٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٠ آذر ۱۳۸٧
تگ ها : 5 زبان عشق