خاطرات زندگی من

این وبلاگ به درج خاطرات برداشتها و عقاید شخصی من از زندگی اختصاص دارد .

گفتگوی متمرکز

یکی از متداول ترین لهجه های زبان دوم عشق گفتگوی متمرکز است . گفتگوی دوستانه بین دو نفری که تجارب , افکار , احساسات و آمال و آرزوهای خود را در فضای آرام و پر مهر با هم در میان می گذارند . اکثر افرادی که از حرف نزدن همسرشان شکایت دارند . منظورشان واقعا این نیست که همسرشان حتی یک کلمه نمی گوید . منظور آنها این است که او به ندرت در گفتگوی متمرکز و دوستانه شرکت می کند .

گفتگوی متمرکز روی چیزی که می شنویم تکیه دارد . برعکس کلمات تایید آمیز که به چیزی که می گوییم متکی است . اگر همسرتان به شما محبت کرده و برای گفتگو با شما وقت گذاشته است این بدان معناست که می خواهد توجه شما را جلب کند و به آنچه می گویید به دقت گوش دهد . از شما سوالاتی می پرسد اما نه به طرز آزاردهنده بلکه با یک خواست واقعی برای اینکه افکار , احساسات و آرزوهای شما را بداند و درک کند .  

 


بسیاری از ما برای تجزیه و تحلیل مسائل و یافتن راه حل تربیت شده ایم . ما فراموش می کنیم که ازدواج یک رابطه است . نه پروژه ای که باید کاملش کنیم یا مشکلی که باید حلش کنیم . رابطه یعنی گوش دادن دلسوزانه برای درک افکار واحساسات و آرزوهای طرف مقابل . ما باید مایل به توصیه دادن باشیم اما فقط وقتی که از ما درخواست شد . اکثر ما بیشتر در زمینه فکر کردن و حرف زدن خبره ایم و آموزش چندانی برای گوش کردن ندیده ایم . یادگیری آن شاید به سختی یادگیری یک زبان خارجی باشد . به نکته های زیر دقت کنید :

۱- وقتی همسرتان حرف می زند به چشمهایش نگاه کنید : باعث می شود فکرتان منحرف نشود و به همسرتان نشان می دهید که به او توجه کامل دارید .

۲ - در حین گوش دادن به حرفهای همسرتان مشغول کار دیگری نشوید : اگر نمی توانید از کاری که مشغول آن هستید فورا دل بکنید حقیقت را به او بگویید «‌ می دانم می خواهی با من حرف بزنی و من هم علاقه مندم اما دلم می خواهد تمام توجهم به تو باشد . اگر به من ... دقیقه فرصت دهی ... » اکثر همسران به چنین درخواستی احترام می گذارند .

۳ - ضمن گوش کردن در پی کشف احساسات طرف مقابل باشید : از خودتان بپرسید همسرم چه عواطفی را دارد تجزیه می کند ؟ و وقتی پاسخ را یافتید روی آن تاکید کنید

۴- به حرکات بدن توجه کنید :مشتان گره کرده . دستان لرزان . اشک . ابروان گره خورده و حرکات چشم به شما کمک می کند تا از احساسات دیگران با خبر شوید . گاه حرکات بدن چیزی را می گویند و کلمات چیزی دیگر .

۵ - حرف همسرتان را قطع نکنید : پژوهشهای اخیر نشان می دهد که افراد عادی فقط ۱۷ثانیه به حرف طرف مقابل گوش می دهند . بعد حرف او را قطع کرده و نظر خود را می دهند . در یک گفتگوی متمرکز هدف دفاع از خود یا اصلاح نظر دیگری نیست . هدف درک طرف مقابل است .

 

برای یک گفتگوی متمرکز نه تنها باید دلسوزانه گوش داد بلکه باید افکار و احساسات خود را نیز فاش کرد . در پست بعدی در مورد یادگیری حرف زدن بحث می کنیم .  

 

  
نویسنده : مهدخت ; ساعت ۸:٠۸ ‎ق.ظ روز شنبه ٩ آذر ۱۳۸٧
تگ ها : 5 زبان عشق