خاطرات زندگی من

این وبلاگ به درج خاطرات برداشتها و عقاید شخصی من از زندگی اختصاص دارد .

کلام مهر آمیز

عشق مهربان است .بنابراین اگر ما بخواهیم با زبان ارتباط عاشقانه برقرار کنیم باید از واژه های مهرآمیز استفاده کنیم . شیوه صحبت ما فوق العاده مهم است . هر جمله بسته به چگونگی استفاده از آن دو معنی متفاوت دارد . معمولا همسرمان گفته های ما را بر اساس لحن صدایمان تعبیر می کند نه کلماتی که استفاده می کنیم . حتی می توانیم رنجش , درد و عصبانیتمان را به طرزی مهرآمیز بیان کنیم . این می تواند کلامی از روی عشق باشد . کسی که چنین صحبت می کند می خواهد توسط همسرش شناخته شود . او می خواهد با بیان احساساتش با او صمیمی شود و خواهان فرصتی است تا با صحبت در مورد رنجشش التیام یابد . اما اگر این کلمات با صدای بلند و خشن بیان شود دیگر ابراز محبت محسوب نمی شود بلکه به منزله محکوم کردن و قضاوت است .


برعکس وقتی همسرتان خشمگین است و سیل کلمات درشت را روان می کند اگر بخواهید مهربان و با محبت باشید متقابلا با لحن خشن با او حرف نمی زنید . شما سعی می کنید خود را به جای او بگذارید . اگر اشتباهی مرتکب شده اید به آن اعتراف می کنید و از او می خواهید شما را ببخشد و ... شما به دنبال درک و تفاهم و سازش هستید نه این که ثابت کنید تصور شما از واقعه ای که رخ داده تنها راه منطقی تفسیر آن است . این یعنی عشق بالغانه - عشقی که اگر خواهان زندگی زناشویی رو به رشد هستیم برای ایجاد و ابراز آن تلاش می کنیم .

عشق حساب خطاها را نگه نمی دارد . هیچ کدام از ما کامل نیستیم . وقتی همسرم خطایی کرده و به آن اعتراف کرده و تقاضای بخشش کرده من می توانم انتقام بگیرم و یا ببخشم . اگر راه اول را انتخاب کنم ، خود را در مقام قاضی و او را متهم قرار داده ام . و اگر بخشش را انتخاب کنم می توانم صمیمیت را بازگردانم . بخشش راه عشق است .

اگر می خواهیم روابط صمیمانه داشته باشیم باید آمال و آرزوهای یکدیگر را بشناسیم . اگر می خواهیم یکدیگر را دوست داشته باشیم باید خواستهای یکدیگر را بدانیم .

بخشش نوعی احساس نیست ، بخشش تعهد است . بخشش یکی از مظاهر عشق است . یعنی من دوستت دارم . به تو توجه دارم و می خواهم ببخشمت .  با وجودیکه هنوز احساس رنجش می کنم نمیگذارم این اتفاق بین من و تو جدایی بیافکند . تو به خاطر خطایی که کردی ، خطاکار نیستی .تو همسر منی و ما با هم از این نقطه پیش میرویم .

پی نوشت : بعضی جملات این کتاب اینقدر قشنگه که حیفم میاد براتون ننویسم . بنابراین شایدم خیلی خلاصه نشد .نیشخند

  
نویسنده : مهدخت ; ساعت ٥:٢٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٦ آذر ۱۳۸٧
تگ ها : 5 زبان عشق