خاطرات زندگی من

این وبلاگ به درج خاطرات برداشتها و عقاید شخصی من از زندگی اختصاص دارد .

فصل چهارم - زبان اول عشق : کلام تائیدآمیز

یکی از راههای بیان و ابراز عشق استفاده از واژه های دلگرم کننده و تشویق آمیز است . سلیمان کاتب نوشته های حکیمانه عهد باستان نوشت : زبان قدرت آفرینش مرگ و زندگی دارد . بسیاری از زوجها هرگز قدرت خارق العاده تایید یکدیگر با زبان را یاد نگرفته اند . سلیمان می نویسد : دلِ نگران انسان را مایوس می کند اما کلام مهربان دلگرمش می سازد .

تعریف شفاهی یا قدردانی با کلمات ، ابزارهای قدرتمند ابراز عشق و محبت هستند . این را به بهترین وجه با گفته های تاییدآمیز ساده ای چون : 


این لباس چقدر بهت میاد

تو بهترین سیب زمینی پز دنیا هستی . من عاشق این سیب زمینی ها هستم .

متشکرم که سطل آشغال را بیرون می بری .

و... می توان بیان کرد .

پیشنهاد نمی کنم برای اینکه همسرتان کاری  بکند که شما می خواهید چاپلوسی اش را بکنید . هدف عشق بدست اوردن چیزی که شما می خواهید نیست . بلکه انجام دادن کاری برای سعادت کسی است که دوستش دارید . اما واقعیت این است که وقتی ما کلام تایید آمیز دریافت می کنیم به احتمال قوی ترغیب می شویم که متقابلا کاری بکنیم و خواسته های همسرمان را برآورده کنیم .

کلمات تاییدآمیز یکی از 5 زبان اصلی عشق هستند . اما در این زبان چندین لهجه وجود دارد :

کلام تشویق آمیز : واژه تشویق به معنی ایجاد شهامت است . همه ما در بخشهایی از وجودمان احساس نا امنی می کنیم . ما فاقد شهامت هستیم و این عدم شهامت اغلب مانع از انجام کارهای مثبتی می شود که دوست داریم انجام دهیم . توان بالقوه هفته در وجود همسرتان و آن بخشهای نا امن وجودش در انتظار کلام تشویق آمیز شماست .

لطفا توجه داشته باشید ، نباید به همسرتان فشار بیاورید تا کاری که شما می خواهید انجام دهد . باید او را تشویق کنید تا علائقی را که دارد بسط و پرورش دهد . اگر او نخواهد ، کلمات شما لحن موعظه می گیرد . او آن را نوعی قضاوت می بیند که هدفش ایجاد احساس گناه است . آنها محبت را نمی رساند بلکه نفی و انکار را نشان می دهد .

تشویق مستلزم توجه و محبت و نگاه کردن به جهان از چشم همسرتان است . ما ابتدا باید بفهمیم چه چیزی برای همسرمان مهم است . آن موقع می توانیم کلام تشویق آمیزی بگوییم .به این ترتیب ما نشان می دهیم که به او و تواناییهایش اعتقاد داریم . ما به او اهمیت می دهیم و تحسینش می کنیم .

اکثر ما بیش از آن استعداد نهفته داریم که هرگز بتوانیم آن را پرورش دهیم . آنچه ما را عقب نگه می دارد شهامت است . همسر دوستدار و مهربان کسی  که می تواند نقش یک یاریگر بسیار قدرتمند را ایفا کند . ممکن است این زبان اصلی عشق شما نباشد و یادگیری این زبان دوم برای شما سخت و دشوار باشد . خصوصا اگر الگوی شما بیان کلمات انتقادی و محکوم کننده باشد اما به شما اطمینان می دهم که ارزش امتحان کردن را دارد .

در پستهای بعدی لهجه های دیگر زبان تاییدآمیز را خواهم نوشت

پی نوشت : دوستان خوبم اگه مایل باشید این زبان رو امتحان کنیم و تجاربمون رو در اختیار هم بگذاریم . لبخند  

 

  
نویسنده : مهدخت ; ساعت ٢:٢۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٥ آذر ۱۳۸٧
تگ ها : 5 زبان عشق