خاطرات زندگی من

این وبلاگ به درج خاطرات برداشتها و عقاید شخصی من از زندگی اختصاص دارد .

فصل دوم - پر نگه داشتن مخزن عشق

عشق مهمترین و گیج کننده ترین واژه است . به ما گفته اند عشق چیز با شکوهی است و دنیا بر مدار عشق می گردد . پولس رسول در ستایش عشق چنین گفت : " هر آنچه در زندگی بشر با انگیزه عشق صورت نگرفته باشد در نهایت پوچ و توخالی است "

این واژه گیج کننده ترین واژه هاست . ما می گوییم " من عاشق سوسیسم " و بلافاصله بعد ممکن است بگوییم " من عاشق مادرمم " . علاوه بر این ما از این واژه برای توضیح رفتارمان استفاده می کنیم . ممکن است والدینی که به همه خواسته های فرزندانشان تن در می دهند آن را عشق بنامند اما مشاور خانواده آن را بی مسئولیتی والدین می خواند .   

 


روانشناسان کودک معتقدند هر کودک نیاز های عاطفی اساسی و معینی دارد که برای ثبات عاطفی او حتما باید بر آورده شود . نیاز به محبت و توجه از همه نیازهای عاطفی اساسی تر است . در درون هر کودک مخزن عاطفی ای وجود دارد که باید با عشق پر شود . وقتی کودکی احساس کند واقعا دوستش دارند به طور عادی رشد خواهد کرد .اما وقتی این مخزن خالی باشد او دچار مشکلات رفتاری می شود .

اما نیاز عاطفی به عشق و محبت صرفا پدیده ای مربوط به دوران کودکی نیست . این نیاز تا بزرگسالی و طی ازدواج ادامه می یابد . تجربه عاشق شدن به طور موقت این نیاز را برطرف می کند اما این راه حلی سریع است و همانطور که بعدا در می یابیم عمر محدود و قابل پیش بینی ای دارد .پس از اینکه تب و تاب عاشقی پایان گرفت نیاز عاطفی به عشق از نو برمی خیزد زیرا اساس طبیعت ما را تشکیل می دهد . ما پیش از عاشق شدن به عشق نیاز داشتیم و تا زمانی که زنده ایم به آن نیاز داریم .  

در کانون وجود بشر ، آرزوی صمیمیت و مورد محبت و علاقه فرد دیگری بودن وجود دارد . هدف از ازدواج رفع این نیاز به مهر و صمیمیت است

 عشق در عین اینکه مهم است مشکل هم هست . جملات زیادی مثل " عشق ما تمام شده . رابطه ما مرده و ... " نشان می دهد که بزرگسالان نیز مانند کودکان مخزن عشق دارند .

پر نگه داشتن مخزن عشق در ازدواج همانقدر مهم است توجه به سطح روغن اتومبیل با این تفاوت که پیش بردن ازدواج با مخزن عشق خالی از رانندگی با اتومبیل بی روغن برایتان بیشتر هزینه دارد . 

 پیش از آنکه ۵ زبان عشق را بررسی کنیم باید به پدیده مهم اما گیج کننده دیگری بپردازیم به نام تجربه سر مست کننده  ‹عاشق شدن›

  
نویسنده : مهدخت ; ساعت ۱٠:۳٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۳ آذر ۱۳۸٧
تگ ها : 5 زبان عشق