خاطرات زندگی من

این وبلاگ به درج خاطرات برداشتها و عقاید شخصی من از زندگی اختصاص دارد .

برجهای دوقلوي پتروناس در مالزی Petronas Twin Towers

 

در آوریل سال 1998 برجهای دوقلو 452 متری پتروناس درکوالالامپور تبدیل به بلندترین ساختمان جهان در قرن بیستم شد . 

 برجهای پتروناس طی سالهای 1995 تا 1998 در 88 طبقه توسط یک معمار آرژانتینی به نام سزار پلی طراحی و ساخته شد .

این برجهای 1.6 میلیارد دلاری مشتمل بریک فروشگاه بزرگ 24 هزار متری (SUEIA KLCC) همراه با امکانات تفریحی مختلف ، پارکینگی با ظرفیت 4500 اتومبیل ، موزه نفت ، خانه ارکستر فیلارمونیک مالزی ، مسجد و سالن کنفرانس چند رسانه ای است که شکوه و عظمت آن را بیش از پیش نمایان می سازد .

هر طبقه این برجها دارای طرح ستاره 8 گوشه است که برگرفته از هنر و سنت اسلامی مالزی است . نمای ظاهری ساختمان ترکیبی از فولاد و شیشه است و طراحی آن با در بر داشتن مضامین و درون مایه های هنر اسلامی بازتاب و حضور دین اسلام در کشور مالزی است .

شرکت پتروناس و شماری از شرکتهای وابسته در برج اول سکونت دارند . شرکتهایی از قبیل بوئینگ ، IBM ، بلومبرگ ، مایکروسافت ، مکنزی ، الجزیره و ... در برج دوم حضور فعال و چشمگیر دارند .  

 از دیگر نقاط برجسته و جالب این برجها می توان به پلی بین طبقات 41 و 42 قرار دارد و دو برج را به هم متصل می کند اشاره کرد . این پل در ارتفاع 170 متری از سطح زمین و به طول 58 متر ساخته شده است . عبور از این پل برای تمام بازدیدکنندگان تا سقف 14000 نفر آزاد است و ویزیتورها می توانند نمای زیبای شهر را با عبور از این پل ببینند . این پل فقط  در روزهای دوشنبه تعطیل می باشد .

البته ساخت این پل در طرح اصلی بنا وجود نداشت . وقتی طی ساخت یکی از برجها یک تغییر و انحراف بسیار کوچک رخ داد ، تنها راه ممکن برای این مسئله ساخت این پل هوایی عظیم بود .

آسانسورهای این برجها دو طبقه هستند . آسانسور پائینی افراد را به طبقات فرد و آسانسورهای بالایی افراد را به طبقات زوج هدایت می کند . با وجود بلندی این برجها رفتن از پا رکینگ به بالاترین نقطه فقط 90 ثانیه طول می کشد .

برای ساخت این برجها 36910 تن فولاد معادل وزن 3 هزار فیل استفاده شده است .

این برجها 32 هزار پنجره دارند و زمان لازم برای تمیز کردن آنها یک ماه کامل است .

 

 

 

 

+